Αγαπητά μέλη της Ακαδημαϊκής και Πανεπιστημιακής κοινότητας,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για ένα δωρεάν πρόγραμμα θεραπευτικής άσκησης που προσφέρει το Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών με σκοπό την προώθηση της γυναικείας υγείας και την αποκατάσταση δυσλειτουργιών μετά τον τοκετό. Το δωρεάν πρόγραμμα θεραπευτικής άσκησης πραγματοποιείται στα πλαίσια της διδακτορικής διατριβής της κας Αναστασίας Σκούρα, σε συνεργασία με την Καθηγήτρια του τμήματος Δρ. Ευδοκία Μπίλλη. Στο πλαίσιο αυτό προσκαλούμε γυναίκες που έχουν τεκνοποιήσει (έως και 5 χρόνια από τον τελευταίο τοκετό) από την ακαδημαϊκή και ευρύτερη Πανεπιστημιακή κοινότητα να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα. Το πρόγραμμα έχει διάρκεια τριών μηνών και παρέχεται εξ ολοκλήρου δωρεάν για όλες τις γυναίκες που ανήκουν στην κοινότητα του Πανεπιστημίου Πατρών. Η συχνότητα του είναι 2-3 φορές την εβδομάδα και πραγματοποιείται με μικτό τρόπο (δια ζώσης στις εγκαταστάσεις του Τμ. Φυσικοθεραπείας και online). Είναι ευέλικτο, κατάλληλο για νέες μητέρες και θηλάζουσες. Περιλαμβάνει ασκήσεις αποκατάστασης του κορμού και του πυελικού εδάφους, ασκήσεις ενδυνάμωσης και κινητικότητας, καθώς και πιο δυναμικές λειτουργικές ασκήσεις που στοχεύουν στην αποκατάσταση δυσλειτουργιών που σχετίζονται με τον τοκετό (διάσταση του ορθού κοιλιακού μυός, ακράτεια ούρων, πρόπτωση πυελικών οργάνων, οσφυϊκό και πυελικό πόνο κ.ά). Μετά τη λήξη του προγράμματος δίνεται δωρεάν πρόσβαση σε υποστηρικτικό υλικό (εκπαιδευτικά βίντεο, βιντεοσκοπημένες συνεδρίες άσκησης, εργονομικές συμβουλές, εξ αποστάσεως υποστήριξη από φυσικοθεραπεύτριες) για έως και 6 μήνες.