Η Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Δυτικής Ελλάδας & Νοτίων Ιονίων Νήσων διοργανώνει το 2ο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας σε συνεργασία με την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, τον Δήμο Πατρέων και τον Πολιτιστικό Οργανισμό του Δήμου Πατρέων, υπό την αιγίδα του Ιατρικού Συλλόγου Πάτρας (Ι.Σ.Π.).

Το Φεστιβάλ θα υλοποιηθεί στους χώρους των Παλαιών Σφαγείων Πατρών, το τριήμερο 9 έως 11 Σεπτεμβρίου 2022, ενώ έχουν δηλώσει συμμετοχή ογδόντα δύο (82) φορείς.

Κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ θα πραγματοποιηθούν:

• Εθελοντικές αιμοδοσίες και τις τρείς ημέρες
  • Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών από φορείς μέσω της λειτουργίας περιπτέρων
  • Λειτουργία ενημερωτικού περιπτέρου από την Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας με έντυπο υλικό (αναδοχή, υιοθεσία, κάπνισμα, κουνούπια κ.α.)
  • Ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών από το ΚΕΘΕΑ και τον ΟΚΑΝΑ
  • Προληπτικοί έλεγχοι για ενήλικες (ψηλάφηση μαστού κ.α)
  • Παρουσίαση εκθεμάτων από δομές ατόμων με αναπηρία και κοινωνικών φορέων
  • Ενημέρωση εκ μέρους του ΚΕΔΜΟΠ «Χάρισε Ζωή» για τη δωρεά μυελού των οστών και εγγραφή εθελοντών
  • Έκθεση ζωγραφικής και φωτογραφίας από άτομα με αναπηρία
  • Ημερίδα με θέμα τα ρευματικά νοσήματα σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αντιρευματικού Αγώνα «ΕΛΕΑΝΑ» Αχαΐας το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2022
  • Ημερίδα για την πρόληψη του μελανώματος σε συνεργασία με την Δερματολογική Κλινική του Π.Γ.Ν.Π. «Παναγιά η Βοήθεια» το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2022
  • Ενημερωτικές ομιλίες «Εγκυμοσύνη- Θηλασμός και Άτομα με Αναπηρία» από τον Σύλλογο Επιστημόνων Μαιών Πάτρας.
  • Έναρξη Φεστιβάλ την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022 με την παρουσίαση των φορέων κοινωνικής φροντίδας που συμμετέχουν
  • Χορωδία και παρουσίαση θεατρικού έργου από δομές ατόμων με αναπηρία την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022
  • Δρώμενο από το Χορευτικό Τμήμα του Δήμου Πατρέων την Παρασκευή 9 Σεπτεμβρίου 2022
  • Συναυλία του Παντελή Θαλασσινού και του συγκροτήματος Ευήκοον Μέλος «Ανοιχτή Ακρόαση» που έχει ενταχθεί στο Διεθνές Φεστιβάλ Πάτρας το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2022

Ειδικά για τα παιδιά πρόκειται να πραγματοποιηθούν:

• Προληπτικοί έλεγχοι με τη συνδρομή του πολυϊατρείου «Ασκληπιός» του «Χαμόγελο του Παιδιού» (ακοολογικές, οφθαλμολογικές, παιδιατρικές και οδοντιατρικές εξετάσεις)
  • Ψυχαγωγική δράση «Το Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης» από την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης «Ε.Ε.Α.Α.»
  • Εξετάσεις για το μελάνωμα από την Δερματολογική Κλινική του Πανεπιστημιακού Γενικού Νοσοκομείου Πατρών (Π.Γ.Ν.Π.) «Παναγιά η Βοήθεια», με τη συμβολή της κινητής μονάδας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας
  • Ορθοπαιδική- φυσικοθεραπευτική αξιολόγηση, αξιολόγηση όρασης και συστάσεις για πρόληψη και αντιμετώπιση μυοσκελετικών τραυματισμών από το Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών
  • Παρουσίαση και γνωριμία με τα Παραολυμπιακά Αθλήματα από την Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή και τον Αθλητικό Σύλλογο ΑμεΑ «Ήφαιστος»
  • Υλοποίηση προγράμματος «Κυκλοφορώ με Ασφάλεια», με σκοπό τη διαδραστική και βιωματική κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση των παιδιών και νέων από το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς»
  • Βιωματικό εργαστήριο για παιδιά από την «ΠΡΟΤΑΣΗ» Κίνηση για έναν άλλον τρόπο ζωής
  • Δύο(2) παραστάσεις θεάτρου σκιών
  • Διαγενεακό εργαστήριο παιχνιδιού από το Κοινωφελές Σωματείο «ΦΡΟΝΤΙΖΩ»
  • Βιωματικό εργαστήριο για την αντίληψη των έμφυλων στερεοτύπων από το Κέντρο Διαχείρισης Έμφυλων Διακρίσεων «Εριφύλη»
  • Διαπολιτισμικό εργαστήριο «Ζωγραφίζουμε, ανακαλύπτουμε χώρες, αλληλεπιδρούμε» από την Co2gether, τον Σύλλογο Ελληνοουκρανικής Φιλίας Palyanytsya και την Κίνηση Υπεράσπισης των δικαιωμάτων Προσφύγων & Μεταναστών/-στριών Πάτρας.

Ιδιαίτερη βαρύτητα έχει δοθεί στην υλοποίηση δράσεων εθελοντικής αιμοδοσίας και τις τρεις ημέρες, πρωί- απόγευμα, με τη συνδρομή των Κέντρων Αίματος του Π.Γ.Ν.Π. «Παναγιά η Βοήθεια» και του Γ.Ν.Π. «Ο Άγιος Ανδρέας», με σκοπό να καλυφθούν οι αυξημένες ανάγκες σε αίμα λόγω της πανδημίας αλλά και οι μεγάλες ελλείψεις που παρατηρούνται.

Όπως αντιλαμβάνεστε, το τριήμερο Φεστιβάλ συνδυάζει στοχευμένες δράσεις πληροφόρησης και πρόληψης με ψυχαγωγικές εκδηλώσεις που απευθύνονται σε όλες τις ηλικίες.

2o Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας 2022