ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

«Για την πλήρωση τριάντα (30) θέσεων μεταπτυχιακών φοιτητών για το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακό Σπουδών (Π.Μ.Σ.) «Θεραπευτική Άσκηση» που οργανώνει το Τμήμα Φυσικοθεραπείας της Σχολής Επιστημών Αποκατάστασης Υγείας του Πανεπιστημίου Πατρών κατά το Ακαδημαϊκό Έτος 2024-2025

Η υποβολή των φακέλων της υποψηφιότητας θα γίνει μεταξύ 03 Ιουνίου-30 Ιουνίου 2024, στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://matrix.upatras.gr/sap/bc/webdynpro/sap/zups_pg_adm

Δεκτοί στο Π.Μ.Σ. γίνονται πτυχιούχοι των Τμημάτων Φυσικοθεραπείας (Πανεπιστημίου, ΤΕΙ), Τμημάτων Επιστημών Υγείας Πανεπιστημίων της ημεδαπής ή ομοταγών Ιδρυμάτων της αλλοδαπής, σύμφωνα με τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας καθώς και πτυχιούχοι Τμημάτων Τ.Ε.Ι. συναφούς γνωστικού αντικειμένου.

Τα τέλη φοίτησης του ΠΜΣ είναι συνολικά 2.700 €. Η καταβολή των διδάκτρων γίνεται σε τρεις ισόποσες δόσεις των 900 €, η πρώτη με την εγγραφή κάθε μεταπτυχιακού φοιτητή και οι επόμενες με κάθε ανανέωση της εγγραφής στα επόμενα εξάμηνα.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα περιλαμβάνουν:

α) αίτηση υποψηφίου

β) αντίγραφο πτυχίου ή βεβαίωση περάτωσης σπουδών

γ) πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας βασικού πτυχίου.

ε) αποδεικτικά ερευνητικής ή επαγγελματικής δραστηριότητας (εάν υπάρχουν)

στ) τουλάχιστον δύο συστατικές επιστολές (Οι επιστολές πρέπει να υπογράφονται από μέλη ΔΕΠ του εκπαιδευτικού Ιδρύματος του υποψηφίου ή από μέλη ΔΕΠ άλλων εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων που είναι εξοικειωμένα με την επιστημονική κατάρτιση του υποψηφίου).)

ζ) αντίγραφο μεταπτυχιακού τίτλου (εάν υπάρχει)

η) δημοσιεύσεις σε περιοδικά με κριτές (εάν υπάρχουν)

θ) φωτοτυπία δύο όψεων αστυνομικής ταυτότητας.

ι) αντίγραφο πιστοποιητικού γνώσης της αγγλικής γλώσσας (επιπέδου (Γ2/C2) η οποία πιστοποιείται με αναγνωρισμένο τίτλο γλωσσομάθειας (πχ Τίτλο σπουδών από Εκπαιδευτικό Ίδρυμα αγγλόφωνης χώρας ή αγγλόφωνου προγράμματος σπουδών, Πιστοποιητικό First Certificate in English, Πιστοποιητικό Toefl με βαθμολογία τουλάχιστον 500 μόρια (ή 300 με το νέο τρόπο αξιολόγησης), Πιστοποιητικό IELTS με βαθμό 6,5 και άνω, Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας (επίπεδο Β2).

Δείτε την προκήρυξη: Προκήρυξη ΠΜΣ Θεραπευτική Άσκηση ακαδημαϊκού έτους 2024- 2025 (ΜΑΙΟΣ 2024)