Η Study in Greece, στο πλαίσιο της υλοποίησης δράσεων υποστήριξης της εξωστρέφειας και της διεθνοποίησης των ελληνικών πανεπιστημίων, θα συμμετάσχει στη διεθνή έκθεση εκπαίδευσης η οποία λαμβάνει χώρα, κάθε χρόνο, στις ΗΠΑ: NAFSA 2021 Annual Conference & Expo https://www.nafsa.org/conferences/nafsa-2021

Να σημειωθεί ότι φέτος η συγκεκριμένη έκθεση θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά από την 1η έως τις 4 Ιουνίου 2021.

Όπως ήδη γνωρίζετε, η NAFSA συνιστά εμβληματικό θεσμό για τον κόσμο της εκπαίδευσης, σε παγκόσμια κλίμακα, καθώς αποτελεί τη μεγαλύτερη εκπαιδευτική έκθεση στις ΗΠΑ και μία από τις σημαντικότερες συναντήσεις εκπαιδευτικών φορέων από όλον τον κόσμο.

Στην εν λόγω έκθεση παρουσιάζονται οι διεθνείς ακαδημαϊκές εξελίξεις και αναλύονται οι προκλήσεις, οι ευκαιρίες και όλες οι νέες τάσεις του ραγδαία μεταβαλλόμενου διεθνούς ακαδημαϊκού γίγνεσθαι, και, παράλληλα, μεταξύ κορυφαίων διεθνών φορέων και επαγγελματιών συζητιούνται και προτείνονται στρατηγικές και πρακτικές στους διαφόρους τομείς του χώρου της Ανώτατης Εκπαίδευσης.

Εκ των ανωτέρω γίνεται εύκολα αντιληπτή η σημαντικότητα της δυναμικής ελληνικής παρουσίας στην αμερικανική έκθεση. Η εκπροσώπηση των ελληνικών πανεπιστημίων στη NAFSA κρίνεται επιτακτική, και με τους γενικότερους όρους της διεθνοποίησης των ελληνικών ΑΕΙ, η οποία μόνο μέσω τέτοιων εκδηλώσεων θα μπορέσει να καρποφορήσει, αλλά και ειδικότερα υπό το πρίσμα του προγράμματος συνεργασίας μεταξύ αμερικανικών κι ελληνικών πανεπιστημίων το οποίο εγκαινίασε τον Δεκέμβριο του 2019 το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων από κοινού με το Ινστιτούτο Διεθνούς Εκπαίδευσης (Institute of International Education – IIE) κι έκτοτε εξελίσσεται με την ανάπτυξη νέων συνεργειών μεταξύ ιδρυμάτων των δύο χωρών.

Περνώντας στο διαδικαστικό/οργανωτικό κομμάτι της έκθεσης, αξίζει να σημειωθεί ότι η Study in Greece θα καλύψει το κόστος συμμετοχής για το σύνολο των ελληνικών πανεπιστημίων που θα λάβουν μέρος, αναλαμβάνοντας, επίσης, όλες τις ενέργειες του συντονισμού των διαδικασιών και της επικοινωνίας με τον διοργανωτή φορέα.

Ως εκ τούτου, κι επειδή για την προετοιμασία μας για την έκθεση δε μένει παρά ένας περίπου μήνας, όλοι οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να στείλουν ψηφιακό υλικό – φυλλάδια/αφίσες/video/Powerpoint στο e-mail: promo@studyingreece.edu.gr όπως αντίστοιχα και για τη διεθνή εκπαιδευτική έκθεση της Γεωργίας. Σε περίπτωση που ο όγκος των αρχείων είναι πολύ μεγάλος, μπορείτε να τα αποστέλετε μέσω Wetransfer ή Google Drive στο ίδιο e-mail.

Προκειμένου, λοιπόν, να προγραμματίσουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη συμμετοχή της Ελλάδας στην έκθεση, παρακαλούμε όπως μας εκδηλώσετε το ενδιαφέρον σας το αργότερο έως τις 14/5/2021, ορίζοντάς μας ταυτόχρονα κι έναν ιδρυματικό υπεύθυνο (με τα στοιχεία επικοινωνίας του) προκειμένου να συνεργαστούμε για τον συντονισμό της συμμετοχής σας.