ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ 1-15/11/2023

*αν κάποιος εισέλθει με κωδικούς taxis net και δεν μπορεί να προχωρήσει θα χρειαστεί να αλλάξει browser

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΚΑΔ. ΕΤΟΥΣ 2023-2024

(ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΤΕΑ ΥΛΗ κ ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ)

Σας γνωστοποιούμε οτι σύμφωνα με την απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Πατρών, οι κατατακτήριες εξετάσεις του Τμήματος για το Ακαδ. Έτος 2023-2024, θα πραγματοποιηθούν με θέματα ανάπτυξης στα κάτωθι μαθήματα :

1. Ανατομία του Μυοσκελετικού συστήματος
  2. Φυσιολογία του Ανθρώπου
  3. Κινησιολογία Κορμού

Οι αιτήσεις και τα δικαιολογητικά των πτυχιούχων που επιθυμούν να λάβουν μέρος στις κατατακτήριες εξετάσεις υποβάλονται στο Τμήμα Φυσικοθεραπείας από 1 έως 15 Νοεμβρίου 2023.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι :

α) Αίτηση του ενδιαφερομένου (δίδεται απο τη Γραμματεία).

β) Αντίγραφο πτυχίου ή πιστοποιητικό περάτωσης σπουδών. Προκειμένου για πτυχιούχους εξωτερικού συνυποβάλλεται και βεβαίωση ισοτιμίας του τίτλου σπουδών τους από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) ή από το όργανο που έχει την αρμοδιότητα αναγνώρισης του τίτλου σπουδών σύμφωνα με το Ν. 4957/2022

Οι κατατακτήριες εξετάσεις διενεργούνται κατά το διάστημα από 1 έως 20 Δεκεμβρίου 2023.

Το πρόγραμμα εξετάσεων θα ανακοινωθεί στην ιστοσελίδα του Τμήματος Φυσικοθεραπείας, τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την έναρξη εξέτασης του πρώτου μαθήματος.

Η εξεταστέα ύλη ορίζεται ως ακολούθως :

1. Για το μάθημα «Ανατομία του Mυοσκελετικου Συστήματος»
  • Ανατομία Koρμού-Σπονδυλικής στήλης (1. Οστεολογία 2. Αρθρώσεις σύνδεσμοι 3. Μυολογία.4.Νέυρωση)
  • Ανατομία της Πυέλου (1. Οστεολογία 2. Αρθρώσεις-σύνδεσμοι 3. Μυολογία. 4.Νεύρωση)
  • Ανατομία Άνω Άκρου (1.Οστεολογία 2. Αρθρώσεις-σύνδεσμοι 3. Μυολογία. 4.Νεύρωση ωμικής ζώνης-αγκώνα-πηχεοκαρπικής άρθρωσης)
  • Ανατομία Κάτω Άκρου (1.Οστεολογία 2. Αρθρώσεις-σύνδεσμοι 3. Μυολογία. 4.Νεύρωση αρθρωσης ισχίου, γόνατος και ποδοκνημικής άρθρωσης)
  • Ανατομία Κεφαλής-Τραχήλου (1. Οστεολογία 2. Αρθρώσεις-σύνδεσμοι 3. Μυολογία. 4.Νεύρωση)
  1. Για το μάθημα «Φυσιολογία του Ανθρώπου»
  • Φυσιολογία του Μεταβολισμού
  • Φυσιολογία του Νευρικού Συστήματος
  • Φυσιολογία των Ενδοκρινών Αδένων
  • Φυσιολογία του Πεπτικού Συστήματος
  • Φυσιολογία του Μυοσκελετικού Συστήματος
  • Φυσιολογία του Κυκλοφορικού Συστήματος [συμπεριλαμβανομένων αίματος και αιμοποιητικών οργάνων]
  • Φυσιολογία του Αναπνευστικού Συστήματος
  • Φυσιολογία του Ουροποιογεννητικού Συστήματος.

1. Για το μάθημα «Kινησιολογία κορμού»:
  • Aνάλυση των βασικών αρχών Μηχανικής της Κίνησης που αναφέρονται σε δυνάμεις, μοχλούς και ροπές, κέντρο βάρους και ισορροπία, αδράνεια, έργο και ενέργεια, επίπεδα κίνησης.
  • Περιγραφή των τύπων οστών και αρθρώσεων, της αρθροκινηματικής και των βαθμών ελευθερίας, της ανοιχτής και κλειστής κινητικής αλυσίδας και της φυσιολογικής όρθιας στάσης.
  • Εισαγωγή στη μυϊκή λειτουργία, είδη μυϊκών συστολών, μηκοδυναμική & Ταχοδυναμική σχέση, ζεύγη δυνάμεων στο ανθρώπινο σώμα.
  • Δομή και λειτουργία της αυχενικής, θωρακικής και οσφυϊκής μοίρας της σπονδυλικής στήλης, της πυέλου και των πλευρών.
  • Μηχανική ανάλυση της αναπνοής

Ενδεικτική προτεινόμενη βιβλιογραφία:

ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΥΟΣΚΕΛΕΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ

1 GRAY’S ΑΝΑΤΟΜΙΑ DRAKE R., VOGL W., MITCHEL A. BROKEN HILL 2008 ΑΘΗΝΑ

2 ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΑ MOORE K.L. BROKEN HILL 2012 ΑΘΗΝΑ

3 ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ, UNIVERSITY STUDIO PRESS, 2008 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ

4 ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΙΚΗΣ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗΣ, PLATZER W BROKEN-HILL 2011 ΑΘΗΝΑ

5 ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, HOCHSCHILD J. ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΣ 2019 ΑΘΗΝΑ

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ

1 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, SILVERTHORN DEE UNGLAUB, BROKEN-HILL 2018, ΑΘΗΝΑ

2 ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ – ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ, VΑΝDER A., SHERMAN J., LUCIANO D, BROKENHILL, 2011 AΘΗΝΑ

3 ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑΣ SILBERNAGES., ΔΕΣΠΟΠΟΥΛΟΣ Α BROKENHILL 2010 AΘΗΝΑ