Η τελετή απονομής διπλωμάτων Μεταπτυχιακών Σπουδών των κάτωθι φοιτητών/τριών του Τμήματός μας

• 1088795
  • 1088797
  • 1088799
  • 1088807
  • 1088808
  • 1088821

θα πραγματοποιηθεί την  Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 και ώρα 10.00  στο αμφιθέατρο Ι-4 του Συνεδριακού και Πολιτιστικού Κέντρου του Πανεπιστημίου Πατρών.

Επίσης, σας γνωστοποιούμε τα κάτωθι σχετικά με την διαδικασία:

• Το δίπλωμα απονέμεται σε δημόσια τελετή απονομής, ενώπιον των Πανεπιστημιακών Αρχών (Πρυτανικών Αρχών, Κοσμητόρων Σχολών, Προέδρων Τμημάτων ή εκπροσώπων τους), οι οποίοι συμμετέχουν στην τελετή με την τήβεννο του Ιδρύματος.
  • Πληροφορίες για πρόσβαση στην Πανεπιστημιούπολη στο Ρίο Πατρών, μπορείτε να αναζητήσετε στο σύνδεσμο: https://www.upatras.gr/foitites/protoeteis/prosvasi-stin-panepistimioupolipatras/
  • Η επίδοση των διπλωμάτων γίνεται κατ’ αλφαβητική σειρά.
  • Οι μεταπτυχιακοί απόφοιτοι/ες συμμετέχουν στην τελετή με την τήβεννο του Πανεπιστημίου Πατρών. Οι υπό ορκωμοσία απόφοιτοι θα πρέπει να προσέρχονται τουλάχιστον μία (1) ώρα πριν από την έναρξη της τελετής, προκειμένου να περιενδυθούν την τήβεννο. Μετά το πέρας της τελετής, επιστρέφουν υποχρεωτικά & ενυπογράφως την τήβεννο.
  • Στις τελετές θα συμμετάσχουν οι μεταπτυχιακοί απόφοιτοι/ες, συνοδευόμενοι:

από τέσσερα (4) το πολύ άτομα/απόφοιτο-η. Οι ορκιζόμενοι με τους συνοδούς τους προσέρχονται στο χώρο διεξαγωγής της τελετής μία ώρα πριν την έναρξη της τελετής και αποχωρούν σταδιακά, χωρίς να παραμένουν στους κοινόχρηστους χώρους, προκειμένου να αποφεύγεται ο συνωστισμός μεταξύ των τελετών ορκωμοσίας.

• Επειδή η τελετή ορκωμοσίας αποτελεί μια σημαντική στιγμή τόσο για τους αποφοίτους όσο και για τις οικογένειές τους, μεριμνάται ώστε να πραγματοποιηθεί σε ατμόσφαιρα πολιτισμού και ευπρέπειας, όπως αρμόζει σε Ακαδημαϊκό Ίδρυμα. Ως εκ τούτου, απαγορεύεται η κατανάλωση ποτού και φαγητού, καθώς και η χρήση ειδών πάρτι (σερπαντίνων, κομφετί, καραμουζών κλπ.) στο χώρο διεξαγωγής των τελετών, στους κοινόχρηστους χώρους και στον περιβάλλοντα χώρο της Πανεπιστημιούπολης.
  • Στο πλαίσιο του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων ΕΕ 2016/679, σας ενημερώνουμε ότι, οι τελετές ορκωμοσίας διπλωματούχων του Πανεπιστημίου Πατρών, βιντεοσκοπούνται, ενώ καθ’ όλη τη διάρκεια των τελετών λαμβάνονται φωτογραφίες των ορκιζόμενων και των παρευρισκόμενων επισκεπτών από διαπιστευμένους φωτογράφους, εικονολήπτες. Η τελετή θα μεταδοθεί διαδικτυακά. Με τη συμμετοχή σας στις τελετές δηλώνετε ότι γνωρίζετε τη συλλογή και χρήση των δεδομένων εικόνας/ήχου και συναινείτε σε αυτήν. Όποιος ή όποια δεν αποδέχεται την πιθανότητα να φωτογραφηθεί ή βιντεοσκοπηθεί, παρακαλούμε να το δηλώσει στο (panen@upatras.gr), προκειμένου να κατευθυνθεί σε θέσεις εκτός εμβέλειας της φωτογράφησης ή της βιντεοσκόπησης. Ο αριθμός των θέσεων είναι περιορισμένος και θα τηρηθεί σειρά χρονικής προτεραιότητας. Πληροφορίες σχετικά με την Προστασία Προσωπικών Δεδομένων μπορείτε να αναζητήσετε στο σύνδεσμο: https://www.upatras.gr/privacy-policy/ ή να επικοινωνήσετε με τον Υπεύθυνο Προστασίας Δεδομένων (dpo@upatras.gr).
  • Οι τελετές αποφοίτησης θα πραγματοποιηθούν με την υποχρεωτική τήρηση κανόνων, απαιτήσεων και διαδικασιών σύμφωνα την εκάστοτε ισχύουσα ΚΥΑ κατά της πανδημίας covid 19.
  • Σύσταση για τη χρήση της προστατευτικής μάσκας σε όλους τους χώρους διεξαγωγής των τελετών, όπου παρατηρείται συνωστισμός.
  • Αναλυτικές οδηγίες ορκωμοσίας και περαιτέρω πληροφορίες μπορείτε να λάβετε από τις Γραμματείες των Τμημάτων.
  • Το πρόγραμμα των τελετών ενδέχεται να τροποποιηθεί και να προσαρμοστεί ανάλογα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα που θα ισχύουν κατά την χρονική περίοδο διεξαγωγής των τελετών ορκωμοσίας.

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝ

Σε συνέχεια της προσπάθειας του Ιδρύματος για την εγγραφή των αποφοίτων του στο Δίκτυο Αποφοίτων: https://alumni.upatras.gr/, σας ενημερώνουμε ότι η εγγραφή μπορεί να γίνει ως εξής:

• Είτε ο ίδιος ο απόφοιτος εγγράφεται ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: https://alumni.upatras.gr/register/
  • Είτε συμπληρώνει τη συνημμένη αίτηση. Οι υπό ορκωμοσία φοιτητές συμπληρώνουν την αίτηση και την αποστέλλουν ηλεκτρονικά στη γραμματεία του Τμήματος. Η γραμματεία συγκεντρώνει τις αιτήσεις και τις αποστέλλει στο Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων, Εθιμοτυπίας και Εκδηλώσεων για την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής. Η εγγραφή στο Δίκτυο Αποφοίτων είναι προαιρετική.

Προστασία προσωπικών δεδομένων

Επισημαίνεται ότι:

– μετά από την επιτυχημένη εγγραφή των αιτούντων στο κοινωνικό δίκτυο αποφοίτων, το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων, Εθιμοτυπίας και Εκδηλώσεων δεν αποθηκεύει, χρησιμοποιεί και εν γένει επεξεργάζεται τα προσωπικά δεδομένα που αναγράφονται στις αιτήσεις των ενδιαφερομένων. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων και την άσκηση των δικαιωμάτων μπορούν οι ενδιαφερόμενοι να επισκεφθούν το σύνδεσμο: https://www.upnet.gr/symmorfosi-me-to-genikokanonismo-prostasias-dedomenon/

– οι αιτούντες μπορούν να διαγραφούν από το δίκτυο αποφοίτων, οποιαδήποτε στιγμή το επιθυμούν, στέλνοντας email διαγραφής στο panen@upatras.gr.

Οι παραπάνω πληροφορίες, αναφορικά με την προστασία των προσωπικών δεδομένων, αναγράφονται και στην επισυναπτόμενη αίτηση